Faqe Kryesore  |  Harta e Faqes  |  Kontaktoni  
AUTORITETI I MBIKËQYRJES FINANCIARE
 
Rreth Nesh
Historiku
Misioni, Vizioni, Vlerat
Objektivat
Funksionet Kryesore
Subjektet e
    Rregulluara
    (entet nën juridiksion)
Mundësi Karriere
Objektivat
 Print

Objekti i veprimtarisė sė Autoritetit

Autoriteti me strukturat e veta ka si objekt tė veprimtarisė:

  • Rregullimin e veprimtarisė sė subjekteve tė mbikėqyrura, nėpėrmjet hartimit tė akteve tė Autoritetit, tė parashikuara nga ky ligj dhe nga ligjet e fushės, si dhe botimin e udhėzimeve e materialeve shpjeguese.
  • Sigurimin e mbikėqyrjes shtetėrore mbi tregun e titujve, tregun e sigurimeve, skemat e pensioneve vullnetare dhe veprimtari tė tjera financiare qė mbikėqyren, tė cilat rregullohen e funksionojnė nė pėrputhje me ligjet nė fuqi.

Nė ushtrimin e kėtyre kompetencave Autoriteti ka tė drejta tė plota pėr:

  • miratimin, lėshimin apo refuzimin e licencave pėr subjektet, qė kėrkojnė tė ushtrojnė veprimtari nė njėrin prej tregjeve financiare qė mbikėqyren;
  • vėzhgimin dhe organizimin e mbikėqyrjes sė subjekteve, qė ushtrojnė veprimtari nė njėrin prej tregjeve financiare qė mbikėqyren. Subjektet, qofshin kėta individė apo persona, fizikė ose juridikė, qė ushtrojnė veprimtaritė e pėrmendura nė nenin 2 tė kėtij ligji, nė vijim do tė quhen “subjekte tė mbikėqyrura”.
  • ndjekjen e zbatimit tė kėtij ligji dhe tė akteve tė Autoritetit, tė dala nė zbatim tė tij e tė ligjeve tė fushės dhe tė akteve tė Autoritetit, tė dala nė zbatim tė tyre dhe zbatimin e masave shtrėnguese.

Krijuar nė vitin 2006, Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare (AMF) ėshte njė institucion publik i pavarur nga ekzekutivi, pėrgjegjės pėr rregullimin dhe mbikėqyrjen e sistemit financiar jobankar dhe operatorėve qė ushtrojnė aktivitetin e tyre nė kėtė sektor. AMF raporton nė Kuvend pėr aktivitetin e tij.

Fusha kryesore e veprimtarisė sonė ėshtė rregullimi dhe mbikėqyrja:

  • e aktivitetit tė tregut tė sigurimeve dhe operatorėve tė tij;e aktivitetit tė tregut tė letrave me vlerė dhe operatorėve tė tij;
  • e aktivitetit tė tregut tė fondeve tė pensioneve vullnetare dhe operatorėve tė tij;
  • e veprimtarive tė tjera financiare jobankare.

Funksioni ynė primar ėshtė qė me anė tė mjeteve ligjore, administrative dhe tė informacionit, tė mbrojmė konsumatorėt si dhe tė ruajmė stabilitetin e transparencėn nė fushėn e sigurimeve, letrave me vlerė dhe fondet e pensionit vullnetar.
Aktiviteti ynė karakterizohet nga profesionalizmi, transparenca dhe standardi i lartė i shėrbimit pėr tė gjithė grupet e interesit

 
Hyrje e Autorizuar
 
 
Mbrojtja e Konsumatorit
 
 
GSRM
 
 
Info të Vlefshme
 


Adresa: Rruga "Dora D'istria" Nr. 10, P.O. Box 8363, Tiranë, Albania, Tel: + 355 - (0) - 4 - 2257560, Faks: + 355 - (0) - 4 - 2250686
© AMF 2017. Të gjitha të drejtat të rezervuara.
 Termat dhe Kushtet e Përdorimit  |  E Drejta e Autorit dhe Lejet  |  Përgjegjësitë  |  Ruajta e Fshehtësisë